top of page

Chwila życzliwości kluczem do spełnienia...

"Myślę, że życzliwość jest prawdopodobnie naszą najważniejszą ludzką cechą. Postawiłbym ją ponad wszelkimi innymi rzeczami, takimi jak odwaga, dzielność, hojność czy cokolwiek innego" Roald Dahl


Radzenie sobie z emocjami jest wyzwaniem dla dorosłego, a przede wszystkim dla dziecka.

Nasze ciała reagują w odpowiedni sposób na słowa kierowane do naszego wnętrza, także od nas samych. Samokrytyka wywołuje reakcję obronną w organizmie, który traktuje swoje myśli jak swoisty atak. Podnosi się ciśnienie krwi, wyzwala się adrenalina. W rezultacie stajemy się zestresowani, niespokojni, zdenerwowani, a nawet agresywni.

W przypadku, gdy okazujemy sobie życzliwość, troszczymy się o siebie- o swoje samopoczucie, wydziela się w naszym organizmie oksytocyna, czyli hormon szczęścia. Dzięki temu czujemy się spokojni, ufni, pełni harmonii.


Jeśli chcesz, aby dziecko nauczyło się radzić z emocjami, własnym życiem w sposób spokojny i uważny, powiedz mu, że wszystko zaczyna się w jego wnętrzu i oddziałuje na zewnątrz.


Nasze umysły doświadczają zarówno złych emocji jak i dobrych. To naturalne. Ważne jest, aby zatrzymać się na chwilę i zauważyć to doświadczenie, pozwolić sobie przy tym na moment bez osądów i dodatkowych myśli- potęgujących negatywne uczucie. Jest to czas życzliwości i troski o siebie. Zauważenia, że jesteśmy wyjątkowi, a nie idealni. To dotyczy każdego człowieka.


Zachęcam Cię do wykonania ćwiczenia z dziećmi/uczniami CHWILI UWAŻNEJ ŻYCZLIWOŚCIKarta pracy w pliku pdf

Comments


bottom of page