top of page

Siła przebaczenia

"Przebaczenie jest dwukierunkową drogą, bo ilekroć przebaczamy komuś, przebaczamy również samemu sobie" Paulo Coelho


Każdego dnia zdarza nam się doświadczać ze strony innych ludzi nieprzyjemności i bolesnych zranień. Pozostają one w naszych sercach i myślach przez długi czas. Powinniśmy jednak pamiętać, że chowając urazę do tych osób, ranimy przede wszystkim siebie. Wybaczanie jest trudne, bo wiąże się z poczuciem krzywdy i nieprzyjemnymi emocjami, które zdają się być od nas silniejsze. Hazrat Inayat Khan porównuje wybaczenie do ciernia:

"Czasami ciężko jest przebaczyć, tak jak ciężko jest wyjąć cierń, który wbił się głęboko w serce. Ale ból z głębi serca, który czuje człowiek wyciągając cierń jest lepszy od pozostawienia ciernia w sercu na zawsze".

Szczere przebaczenie daje nam poczucie lekkości, prowadzi do przejrzystości umysłu, przywraca nam prawdziwą wolność i daje przestrzeń do rozwoju osobistego i podejmowania lepszych decyzji.


Przebaczyć oznacza zdecydować, że nie będziemy odpłacać za zło i krzywdę nam wyrządzoną. Przebaczyć oznacza też – poczuć emocjonalną ulgę związaną z wyrządzoną nam krzywdą:


„Zapytaj tego, który przebaczył jak wielką ulgę przynosi wybaczenie. Słowa nigdy nie wyjaśnią uczucia, gdy z serca zostały wyrzucone gorzkie emocje przez przebaczenie i gdy miłość rozprzestrzenia się po całym naszym jestestwie”


O potrzebie wybaczania nie tylko innym, ale przede wszystkim sobie, warto rozmawiać z dziećmi już od najmłodszych lat. Uczyć ich, że w życiu zdarzają się sytuacje, które bywają trudne. Jesteśmy ludźmi i dlatego popełniamy błędy, potykamy się, przewracamy. Uczenie wybaczania dzieci, może im pomóc pogodzić się z nieuniknionymi stratami, zawiedzionymi przyjaźniami czy niespełnionymi marzeniami.


Jak zatem uczyć dzieci przebaczania?


Na przykład pokazując im punkt widzenia drugiej osoby, jego perspektywę. Można tłumaczyć zachowania innych, wyjaśniać zależności pomiędzy słowami a emocjami, swoimi, jak i innych ludzi.

Warto również odnosić się do norm oraz zasad społecznych, a także pokazywać, co dzieje się z trudnymi emocjami, kiedy przebaczamy. Ciekawą propozycją mogą być również opowiadania, bajki, których tematyka porusza kwestię wybaczania. Jedną z takich pozycji jest książka Agnieszki Pawłowskiej "Niedźwiadek Albert. Uważność i wybaczanie"


Poniżej udostępniam karty pracy inspirowane tą publikacją. Można je wykorzystać podczas zajęć w szkole, w domu z dziećmi, nastolatkami, czy na indywidualnych spotkaniach terapeutycznych.Bình luận


bottom of page