top of page
  • uwaznaedukacja

Trening radości

„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”


Janusz Korczak


Radość to pozytywna emocja spowodowana czymś przyjemnym. Dzieci potrafią przeżywać radość dość intensywnie, czują ją całym ciałem. Reagują na nią spontanicznym śmiechem, gestykulacją czy okrzykami. Z biegiem lat, podlegają jednak rożnego rodzaju społecznym uwarunkowaniom, zatracają w pewnym stopniu tę spontaniczność.


Od najmłodszych lat są jednak mentalnie sterowane w określonym kierunku. Już w przedszkolu poddaje się je testom, wymaga odpowiednich zdolności językowych, a potem zaczyna uczyć czytać, pisać...


Niestety, rzadko są uczone tego np.: jak można zrozumieć drugiego człowieka? Jak zrozumieć siebie? Czym jest empatia? Bliskość, czy umiejętność bycia tu i teraz. Przecież świadomość własnych potrzeb, pragnień, własnych granic, świadomość ciała, zdolność do koncentracji wiążą się z radością życia. Warto wzmacniać umiejętność zauważania dobra w życiu, doceniania tego, co się ma i nieprzywiązywania nadmiernej wagi do tego, na co nie mamy wpływu.


Z czasem tłumiąc radość lub udając ją zapominamy, co tak naprawdę jest dla nas jej źródłem.


Otrzymujemy w życiu to, na czym skupiamy nasze myśli. To, jak myślimy wpływa na to, jak się czujemy, jak odbieramy rzeczywistość. Należy więc szukać okazji do obcowania z emocją radości.


Koncentruj się na uśmiechu, życzliwości, oczekuj najlepszego. Zmieniaj swoje myślenie na pozytywne, szczególnie wtedy, gdy pojawiają się nieprzyjemne myśli. Zajmij wtedy swój umysł i ciało czymś, co bardzo lubisz robić. Małymi krokami.


Wyeliminuj i zmień to, co uniemożliwia Ci doznawanie i wyrażanie radości.


Zacznij codzienną praktykę od wypełniania słoika radości. Warto to ćwiczenie zrobić ze swoimi dziećmi/ uczniami. Codziennie zapisujcie jedną rzecz, która sprawiła Wam radość, uczucie zadowolenia, spełnienia, co wywołało uśmiech na twarzy, pozytywne myśli.

Poświęćcie tę odrobinę czasu i wysiłku na „trening radości".


Życzę Wam radosnego dnia...


karta pracy w formacie pdf
bottom of page