top of page

Zostań architektem swojego mózgu

„Każdy człowiek – jeśli włoży w to odpowiedni wysiłek – może zostać architektem swojego mózgu” Santiago Ramón y Caja


Czy wiesz, że jednym z ważniejszych odkryć ostatnich lat jest neuroplastyczność mózgu?

Nasz mózg zmienia się pod wpływem dostarczanych mu bodźców. Neurony (komórki nerwowe) nieustannie łącza się w nowe sieci powiązań. To, w jaki sposób myślimy i działamy jest zależne od tego, na co zwracamy uwagę i co regularnie praktykujemy.

Gdy wykonujemy np. ćwiczenia fizyczne, to odpowiednie partie mięśni wysyłają impuls do mózgu i odpowiadające im rejony mózgu rozrastają się.


Mózg można traktować jako mięsień. Staje się on sprawniejszy, gdy jest używany w odpowiedni sposób. Za każdym razem, gdy powtarzamy jakąś myśl, działanie lub zachowanie, wzmacniamy tzw. "okablowanie" tej części naszego umysłu.

Co ciekawe, samo wyobrażenie sobie wykonywania jakiejś czynności, np gry na gitarze, powoduje takie same zmiany w mózgu, jak faktycznie wykonywane działanie.


Jeśli koncentrujemy naszą uwagę i kierujemy ją na rzeczy ważne, dziejące się w chwili obecnej, umysł wytycza nowy kierunek myśli zawiadujący takimi obszarami, jak: zapamiętywanie informacji, przyswajanie wiedzy, samopoczucie psychiczne, zachowanie spokoju.


Każdy z nas może się stać architektem swojego mózgu...


Comentarios


bottom of page