top of page

Fotografowie uważności

"W procesie widzenia nie to jest ważne, co mechanicznie chwyta oko, lecz to, co człowiek uświadamia sobie ze swojego widzenia"

Władysław Strzemiński


Uważność jest częścią każdego procesu twórczego. Fotografie przenoszą nas do miejsc, które są krótkotrwałą chwilą, otwierają przed nami świat wspomnień. Przenikają nasze codzienne życie, rozmowy, a nawet sny. Łączymy się z obrazami, czasami identyfikujemy, tworzymy własną wersję tego, o czym opowiada obraz.


Fotografie przekazują również ważne informacje o naszych tożsamościach, emocjach, interpretacjach świata i tego, co jest wokół nas lub wewnątrz nas. Fotograf, podobnie jak malarz, wybiera zarówno przedmiot, jak i sposób prezentacji obrazu.


Zdjęcie powstaje w jednej chwili. To uważność fotografa pozwala na utrwalenie czasu w jednej sekundzie. Zdjęcia złożone z chwil, momentów, okruchów rzeczywistości są tworzone natychmiastowo. To jak proces zatrzymania się, stanięcia w bezruchu, w chwili obecnej, tu i teraz.


Fotografowie patrzą na świat tak, jakby składał się z chwil, jednostkowych momentów, a fotografie stają się narzędziem ekspresji psychologicznej. Umożliwiają bowiem, przekazywanie doświadczeń, które czasami są trudne do zwerbalizowania. Obrazy zawierają symbole, które wskazują na rzeczy niewidoczne, te ukryte w głębi naszego umysłu.Na co zwracać uwagę podczas fotografowania chwil?

np.

Kolory -poszukaj koloru, który będzie wyrazem Twoich emocji

Ludzie - zauważ ulotne miny, kolor włosów, gesty, emocje, sposób poruszania się, znaki szczególne

Macro - Spójrz na drobiazgi jak przez lupę, zauważ detale, szczegóły obiektu.

Natura- faktury, kształty, głębie, niezwykłość.


Każde zdjęcie to rodzaj portretu, zwierciadła teraźniejszości, przywołujące i ukazujące osoby oraz chwile, które okazały się na tyle wyjątkowe, by zatrzymać je w kadrze. Utrwalają one różne momenty życia i powiązane z nimi emocje- najczęściej te wyjątkowe i ważne, ale również te ukryte

w głębi naszego wnętrza- nieuświadomione.


Takie kolekcje zdjęć mogą stać się narzędziem do rozmowy z dzieckiem, uczniem. Służą dotarciu do wrażeń- często ukrytych, odkrywaniu i nazywaniu emocji, komunikowaniu własnych myśli i odczuć.
Kommentare


bottom of page