top of page

Oddech mocy

Prawidłowe oddychanie jest niezwykle istotne dla naszego organizmu.


Podczas oddychania w organizmie powstaje chemiczny związek organiczny ATP, który jest głównym nośnikiem energii we wszystkich komórkach. Nie da się go magazynować, dlatego też prawidłowe oddychanie jest kluczowe, jeśli chcemy zachować wysoki poziom energii. Pogłębiony oddech wpływa na prawidłową pracę serca i układ krążenia, poprawia samopoczucie, rozluźnia ciało i umysł. Ruchy przepony masują organy wewnętrzne- umiejscowione w jamie brzusznej.


Jak uczyć dziecko prawidłowego oddychania?


Zanim wprowadzimy u dziecka ćwiczenia oddechowe, należy sprawdzić ogólny stan jego zdrowia. Nie powinno się rozpoczynać ćwiczeń oddechowych, gdy rozpoznamy u dziecka infekcję górnych dróg oddechowych lub zaraz po chorobie. Czynniki te mogą przyczynić się do zintensyfikowania kaszlu lub spowodować zawroty głowy.


Najlepszy czas na ćwiczenia oddechowe lub jakąkolwiek metodę uspokajania myśli jest wtedy, gdy wszyscy są szczęśliwi i nikt nie czuje się zestresowany. Dzieciom trudno jest ćwiczyć, kiedy są już przytłoczone wielkimi emocjami (podobnie jak dorośli!) Ważne jest, abyśmy nie zmuszali, nie naciskali ani nie wymagali od dzieci stosowania metody uspokajania. Ostatnią rzeczą, jakiej potrzebują dzieci, jest presja, by odprężyć się!


Należy również zadbać o odpowiednie przygotowanie pomieszczenia do ćwiczeń oddechowych- przewietrzyć je i zadbać o ograniczenie bodźców dochodzących z zewnątrz.


Wdech to aktywizacja, wydech to rozluźnienie. To dlatego w technikach relaksacji większy nacisk jest kładziony na wydech i jego wydłużanie. Dlatego też należy skupić uwagę na tym, czy faza wydechu u dziecka jest odpowiednio długa. Wystarczy przeprowadzić proste ćwiczenie oddechowe, by zrelaksować układ nerwowy i koncentrację.


Pięć kroków do poczucia spokoju (użyj tego jako przewodnika, aby nauczyć swoje dziecko)

  1. Wysuń dłoń i rozłóż palce jak gwiazda. Możesz wybrać lewą lub prawą rękę. Udawaj, że wskazujący palec drugiej dłoni jest kredką i wyobraź sobie, że będziesz rysować po konturach dłoni i palców.

  2. Zacznij od dołu kciuka i przesuń palcem w górę kciuka, zatrzymaj u góry, a następnie przesuń palcem w dół po drugiej stronie. Teraz przesuń wskaźnik w górę po drugim palcu, zatrzymaj się i przesuń w dół po drugiej stronie. Kontynuuj przesuwanie po palcach w górę, pauza i w dół. Zrób tę czynność powoli, zwróć uwagę, jakie pojawiają się uczucia. Kontynuuj, aż zakończysz śledzenie piątego palca.

  3. Teraz jesteś gotowy, aby dodać trochę oddechu. Wdychaj powietrze przez nos, a wydychaj przez usta. Pamiętaj, aby robić to powoli.

  4. Umieść palec wskazujący na dole kciuka i zrób wdech podczas przesuwania. Zrób wydech podczas zjeżdżania. Zrób wdech podczas przesuwania drugiego palca, a wydech podczas zjeżdżania w dół. Kontynuuj, dopóki nie skończysz przesuwać palcami i nie wykonasz pięciu powolnych oddechów.

Podczas tego ćwiczenia dzieci koncentrują się na wykonaniu pięciu powolnych wdechów przez nos i wydechów przez usta. Jeśli zauważysz, że dla Twojego dziecka oddychanie przez nos jest wyzwaniem, poproś je, aby wyobraziło sobie, że wdycha piękny kwiat, a następnie wydycha z wielkim westchnieniem.


Jeśli Twojemu dziecku nie podoba się uczucie przesuwania palca w górę i w dół dłoni, wypróbuj jedną z tych metod:

  • Przerysujcie razem zarys jego dłoni na kartce- może podczas oddychania śledzić palcem wzdłuż konturu. Możecie również wyciąć kształt dłoni, jeśli działa to lepiej.

  • Alternatywą, która nie wymaga dotykania, jest wyciągnięcie palców jak świeczki na torcie i powolne zdmuchiwanie każdej świecy, czyli każdego palca.

Na koniec ćwiczenia, zapytaj dziecko, jak się teraz czuje jego ciało? Czy czuje się spokojne, czy chciałoby wziąć kolejne pięć oddechów?


Zmysłowy aspekt tej metody oddychania jest bardzo kojący i uspokajający. Możesz zobaczyć demonstrację tej techniki TUTAJComments


bottom of page