top of page

(Nie)zwykli przyjaciele

Dziecięce emocje, sposoby ich wyrażania, uważność na otaczający świat, siła przyjaźni, to tematy, które mogą stać się punktem wyjścia do rozmowy z dzieckiem po przeczytaniu książki Lotty Geffenblad "Kamyki Astona".


To wzruszająca opowieść o małym brązowym piesku, który uważnie obserwuje świat. Zauważa samotność kamieni spotykanych na drodze. Stają się one dla niego kimś ważnym, wartym opieki i troski. Traktuje je jak kogoś bliskiego, najważniejszego na świecie. Stają się dla niego towarzyszami dnia codziennego.


Ten bohater zwierzęcy jest uosobieniem dziecięcej wrażliwości i opiekuńczości. Jest uważny na to, czego inni (dorośli) nie widzą. To wnikliwy obserwator uczuć rzeczywistości :


"Kamyk- szorstki, mokry i lśniący.

Aston zdejmuje rękawiczkę i kładzie na nim łapkę.

Kamyk jest całkiem zimny. Biedny kamyk"


Ta prosta opowieść daje nam do zrozumienia, że uważność jest cechą wrodzoną, daną dzieciom ot tak, po prostu. Dla dorosłych natomiast jest sztuką trudną do osiągnięcia, do wypracowania. Ważne, by tę dziecięcą emocjonalność, wnikliwość wobec otoczenia rozwijać, nie ograniczać. Pozwolić, by świat wyobraźni i kreatywności wypełniał dziecko od środka, umożliwił mu działać z niewymuszoną fantazją. Zgodnie z jego emocjami i potrzebami. Tylko tak dziecko w pełni rozwinie swój potencjał i przekaże światu swoją wrażliwość i empatię, umiejętność reagowania na potrzeby innych. Wszystkie te cechy staną się również fundamentem jego osobowości i sposobu myślenia.

Comments


bottom of page