top of page

Kolorowanki na wyciszanki

Niemal każdemu z nas zdarza się rysować zawijasy, różnorodne kształty czy kwiatki. Automatyczne i bezwiedne szkicowanie ułatwia uporządkowywanie myśli, ale też zajmuje ręce.


Psycholodzy podkreślają, że kolorowanki to nie tylko zabawa w kolorowanie bajkowych postaci. Mają bardzo dobry wpływ zarówno na psychikę, jak i na nastrój dziecka, ale także dorosłego. Łagodzą stres, wyciszają, ułatwiają koncentrację, zwiększają kreatywność i wiarę we własne siły.


Według Glorii Martinez Ayala- psycholog studiującej wpływ kolorowania na mózg- kolorowanie angażuje obydwie półkule mózgu:

„Kolorowanie wymaga od nas zarówno aktywności wykorzystującej umiejętności logicznego myślenia (dzięki czemu kolorujemy różnorakie formy, kształty) jak i kreatywności (mieszanie, dobieranie barw). Uruchamia ono odpowiednie obszary kory mózgowej odpowiedzialne za widzenie i motorykę (potrzebna koordynacja, by wykonywać małe, drobne i precyzyjne ruchy dłonią). Relaksacja będąca efektem kolorowania, obniża aktywność ciała migdałowatego – podstawowej struktury w naszym mózgu odpowiedzialnej za kontrolowanie, doświadczanie emocji”.


Zapanowanie nad kredką, skoordynowanie ruchów i malowanie bez wychodzenia poza wyznaczoną linię to ważne umiejętności, których dziecko uczy się dzięki malowaniu czy właśnie kolorowaniu.

Co więcej, aby dokładnie pokolorować kolorowankę, trzeba się skupić, to pomaga zapanować nad negatywnymi myślami.


Zwykłe dobieranie kolorów dla stworzenia idealnego obrazka ma bardzo duży wpływ na kreatywność i zdolności analityczne. Kolorując tworzymy dzieło – bardziej lub mniej dopracowane, ale jest ono tworem naszej wyobraźni. W czasie gdy kolorujemy, nasz mózg odpoczywa, relaksuje się, dzięki czemu staje się bardziej kreatywny, wpada na większą ilość dobrych pomysłów.


Kolorowanie może mieć takie same zalety jak gra na instrumentach, malowanie czy rzeźbienie. Ma jednak dodatkowy plus – nie wymaga zdolności artystycznych.


Wyliczając zalety kolorowania, nie powinniśmy zapomnieć o rozwijaniu wyobraźni. Dziecko samo przecież decyduje, jaki kolor wybrać, zestawia ze sobą barwy, odcienie rysunku – tworzy w ten sposób rozmaite połączenia.


Kolorowanie to także trening wytrwałości i cierpliwości. Dziecko, dowiaduje się, że zamalowując kolejne elementy swego dzieła, dochodzi się do końca i osiąga sukces.


Kolorowanki wspierają również rozwój motoryki małej, czyli pracy nad mięśniami dłoni, a także nad elastycznością palców. Jest to o tyle ważne, ze wyćwiczone ręce sprawniej nauczą się pisania.


Formy pracy z kolorowankami:

– kolorowanie kredkami lub pisakami

– malowanie farbami

– wylepianie plasteliną

– wylepianie kuleczkami z bibuły

– wypełnianie kaszą, ryżem lub przyprawami

– wyklejanie ziarnami i nasionami np. słonecznika, kawy czy dyni

– wyklejanie resztkami tkanin, papierem kolorowym

– tworzenie dzieła podczas spaceru z darów natury np. szyszek, patyczków, kamyków, kasztanów czy muszelek.

Możliwości są ogromne, a wyobraźnia może podpowiadać niezwykłe obrazy.

Przykładowe kolorowanki możesz pobrać tutaj


コメント


bottom of page