top of page

Znaczenie chwili obecnej...

"Nie nas pierwszych tak bardzo zajmują poszukiwania, że umyka nam znaczenie chwili obecnej"

Ewangelia Tomasza


Na co dzień ludzie żyją jak w źle dobranych okularach. Świat postrzegają w jego urywkach, nie dostrzegają ostrości miejsc i zdarzeń. Widzą kontury ludzi, swoich bliskich, a nie widzą ich kolorów, kształtów. Chodzą jak we mgle, poruszają się w różnych kierunkach, a nie widzą tego, co przed nimi się znajduje.


Jak mogą naprawić swój wzrok?


Przede wszystkim zatrzymując się na chwili obecnej. Spoglądając przede wszystkim w głąb siebie, swoje wnętrze, następnie wyostrzając wzrok na świat. Patrząc okiem obserwatora, na swoje emocje, relacje z innymi, na relacje z samym sobą.


Nie jest to łatwa droga, ale przynosi wiele korzyści...


Przeszłość i przyszłość istnieją tylko w teraźniejszości. Nie istnieje inny czas poza teraźniejszością. Przeszłe i przyszłe wydarzenia dzieją się w naszych myślach. To one są pośrednikami. To również one powodują, że odbieramy świat tak, jak został on w nas zaprogramowany.


Jeśli się nie zatrzymamy, nie spojrzymy na to, co dzieje się wokół i w nas- w chwili obecnej, nie będziemy w stanie odnaleźć siebie. Będziemy ciągle w tyle lub zbyt daleko.


Minuta codziennej uważności wystarczy, by poobcować ze sobą, lepiej poznać. Zbliżyć się do siebie. Wszelkie odpowiedzi na zagadki życia znajdują się w nas...


Poświęć codziennie kilka chwil, kilka minut na praktykę uważności. Sama/sam lub ze swoim dzieckiem. Pomogą Ci w tym KARTY UWAŻNOŚCI, które przygotowałam specjalnie na Wasz tydzień uważności.

Comments


bottom of page